http://www.timplant.cz

IMPLANTOLOGICKÝ KLUB-Přednáška MUDr. A. Štěpánka

Na Implantologickém klubu, který se konal 23.5.2015 v Krkonoších uvedl přednášku: Možnosti použití Nanoimplantátů průměru 2,4 mm v implantologii (5-ti leté zkušenosti).

Přednáška byla velice zajímavá a doplněna spoustou informací, které si zasluhují pozornost. Autor uvedl počty zavedených implantátů nejen Nanoimplant, ale i dalších šesti implantačních systémů, se kterými již léta pracuje či pracoval. Celkový počet blížící se 13 tisícům zavedených implantátů svědčí o objektivním sdělení autora, jehož dlouholeté znalosti v tomto oboru nelze zpochybnit.

MUDr. Aleš Štěpánek uvedl řadu kazuistik z oblasti hybridních protéz, zkrácených oblouků, totálních náhrad, šroubovaných náhrad apod. Uvedl také kazuistiku MUDr. C. Arnolda zavedení tenkého implantátu 2,0 mm metodou flap less a okamžitého zatížení.

Diskuze se otevřela po informaci, že asi po 10 letech se autorovi přednášky začaly vylučovat implantáty, které byly vyrobeny ze slitiny titanu Ti6Al4V. Cit. z přednášky: " Mnoho výrobců používá slititnu Ti-6Al-4V. Slitina má dle literatury (např.prof.Steinemann) jistou míru toxicity vedoucí k poruchám osseointegrace v čase a k nedostatečné kvalitě kosti v okolí implantátu. Tato slitina je označována jako titan třídy 5."  Bohužel, lékaři mnohdy nevědí, z jakého materiálu jsou implantáty vyrobeny a proto by se měli dodavatele dotázat a vyhodnotit pro a proti použití implantátů ze slitiny. Diskuze poukázala na bezvadné vlastnosti nanotitanu, který má pevnost až 3x větší než klasický titan a složením obsahuje 99% titanu, takže se jedná o čistý titan.

V další diskuzi p. MUDr. Štěpánek uvedl, že si myslí, že budoucnost patří tenkým implantátům, které v určité oblasti mají lepší vlastnosti než klasické od průměru 3,5 a výše.

 

Tímto bych chtěl poděkovat p. MUDr. A. Štěpánkovi za skvělou přednášku, která objektivně zhodnotila použití implantátů z nanostrukturního titanu.

L. Dluhoš
050102015

 

« zpět na předchozí stránku

Stomatolog

Přečtěte si obsah určený především pro odborníky.Přečíst víc

Pacient

Přečtěte si obsah určený především pro pacienty.Přečíst víc